ESG - Zrównoważony rozwój
ESG to jeden z ważniejszych terminów w kontekście realizacji inwestycji deweloperskich, mający bezpośredni wpływ na kwestie dotyczące zarządzania i odpowiedzialności biznesowej firmy.
Zrównoważony rozwój był od początku jednym z fundamentów rozwoju Yareal. Zdajemy sobie sprawę z wielkiej odpowiedzialności wynikającej z faktu, że tworząc nowe projekty i wprowadzając nowe funkcje, definiujemy na dziesięciolecia realia i komfort życia w mieście.
Dlatego zawsze staramy się wyprzedzać trendy, aby wkomponować nasze projekty w istniejące już otoczenie i aby korzystnie wpływać na kształt oraz rozwój krajobrazu miejskiego, a także życie lokalnej społeczności.
ESG (Environmental, Social, Governance) to spojrzenie na zarządzanie w aspektach środowiskowych, społecznych i tych dotyczących ładu korporacyjnego.
Inwestycje realizowane zgodnie z ideą ESG muszą spełniać następujące kryteria:
-
Środowiskowe
dotyczące zaangażowania w ochronę środowiska i zrównoważonego rozwoju oraz przeciwdziałania zmianom klimatu, ochrony bioróżnorodności oraz racjonalnej gospodarki wodnej i gospodarki odpadami.
-
Społeczne
odnoszące się do relacji firmy z otoczeniem - pracownikami, klientami, partnerami biznesowymi, czy społecznością lokalną.
-
Korporacyjne
stosowanie wysokich standardów zarządzania i kontroli, by zapewnić transparentność i odpowiedzialność biznesową. Ład korporacyjny obejmuje m.in. zagadnienia dotyczące relacji z inwestorami, pracownikami, właściwej kultury compliance oraz kwestie zarządzania ryzykiem.
Inwestycje deweloperskie nie tylko zaspokajają konkretne potrzeby człowieka, odgrywają znaczącą rolę w gospodarce krajowej, ale również zostawiają swój ślad w tkance miejskiej i środowisku. Z tego powodu duże znaczenie w naszych projektach odgrywają kwestie związane z systematycznym redukowaniem wpływu na klimat, racjonalne korzystanie z zasobów oraz aktywne kreowanie proekologicznych rozwiązań. Od lat wszystkie nowe inwestycje tworzymy od podstaw w zgodzie z restrykcyjnymi wymogami systemu zielonego budownictwa BREEAM.
Miło nam poinformować o zakończeniu prac nad drugim już Przeglądem ESG Yareal Polska za rok 2023. Jest to zarazem kontynuacja rozpoczętego w zeszłym roku procesu porządkowania i identyfikacji działań Yareal w trzech obszarach zrównoważonego rozwoju – środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego – jak również przygotowanie do czekającego nas wkrótce obowiązkowego raportowania określonego przepisami UE. Przegląd ESG nie tylko dokumentuje nasze postępy w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale również podkreśla nasze zobowiązanie do dalszej poprawy we wszystkich obszarach naszej działalności.
Dane prezentowane w niniejszym dokumencie odnoszą się do roku 2023. Yareal planuje sukcesywnie rozszerzać zakres zbieranych informacji z zakresu ESG, aby w kolejnych latach móc przybliżyć Państwu pełniejszy obraz swojej działalności.
W przypadku pytań do treści przeglądu ESG zachęcamy do kontaktu pod adresem mailowym: olga.prokopiak@yareal.com.
Data opracowania: lipiec 2024 r.
Główne obszary działań ESG
ODPOWIEDZIALNE
KSZTAŁTOWANIE PRZESTRZENI MIEJSKIEJ
Kreowanie nowej jakości w przestrzeni miejskiej nie tylko dla naszych Klientów, ale także dla wszystkich mieszkańców miasta.
EKOLOGIA
I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ
Naszym głównym celem jest dbałość o ekologię i czyste środowisko, podmiotem naszych działań jest człowiek i jego dobrostan. Dlatego tworzymy budynki, które pozytywnie wpływają na jakość życia wszystkich mieszkańców miasta.
DZIAŁALNOŚĆ
SPOŁECZNA I AKCJE CHARYTATYWNE
Yareal Polska angażuje się w wiele inicjatyw społecznych, w tym akcji o charakterze charytatywnym. Wspieramy m.in.: Dom Samotnej Matki i Dziecka w Warszawie, Powstańców Warszawskich, uchodźców z Ukrainy czy osoby potrzebujące mieszkania w projekcie „Empty Spaces”.
ODPOWIEDZIALNE KSZTAŁTOWANIE PRZESTRZENI MIEJSKIEJ
Yareal od lat tworzy w sposób harmonijny nową jakość w przestrzeni miejskiej z myślą o wszystkich mieszkańcach miasta. Przykładem mogą być założenia urbanistyczne:
SOHO by Yareal
Przestrzeń całego założenia SOHO by Yareal zaplanowaliśmy zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Tworzy je wyrafinowana architektura budynków i ogólna dostępna przestrzeń społeczna wraz z licznymi sklepami, modnymi kawiarniami i restauracjami, nowoczesną i kreatywną przestrzenią biurową. W SOHO został zachowany postindustrialny klimat, nowoczesność połączona z przedwojenną architekturą, artystyczna atmosfera. Tu znajduje się jedno z najciekawszych warszawskich muzeów – Muzeum Neonów.
Osiedle Pozytywny Mokotów
Pozytywny Mokotów to jeden z najbardziej proekologicznych projektów mieszkaniowychw Warszawie. Wszystkie budynki posiadają certyfikat BREEAM, a trzy własne elektrownie fotowoltaiczne będą rocznie wytwarzać ponad 69 000 kWh energii elektrycznej.
Na osiedlu zaprojektowaliśmy 200-metrową, odizolowaną od ulicznego ruchu zieloną aleję z placami zabaw, przestrzeniami rekreacyjnymi dla dorosłych, leżakami i wyposażeniem piknikowym. Powstały również ogrody społeczne – ogólnodostępne zieleńce, w których mieszkańcy będą mogli samodzielnie zasadzić własne warzywa i kwiaty.
Rezydencja Plac Kaszubski
Rezydencja Plac Kaszubski zlokalizowana u zbiegu Placu Kaszubskiego z ulicą Jana z Kolna w Gdyni to przykład nowoczesnej architektury powstałej z szacunku dla dziedzictwa i kontekstu historycznego miasta. Kształtuje i rewitalizuje nową przestrzeń miejską, nawiązując do modernistycznej architektury i układu urbanistycznego Gdyni. Rezydencja Plac Kaszubski, przylegając do sąsiedniego biurowca, uzupełni brakującą zabudowę, domykając jednocześnie pierzeję.
Biorąc pod uwagę historyczną przestrzeń Placu Kaszubskiego, zachowaliśmy dwie podstawowe zasady: kontekstualności, polegającą na nawiązaniu do historycznych form i założeń oraz spójności, gdzie wszystkie elementy wprowadzone do przestrzeni tworzą harmonijną całość.
Nowogrodzka Square
Nowogrodzka Square to nowoczesny budynek biurowy klasy A z ogólnodostępnymi lokalami usługowymi. Nawiązuje swą formą do okolicznej reprezentacyjnej zabudowy, zachowując dwie główne zasady poszanowania dziedzictwa: kontekstualności i spójności.
Budynek tworzy harmonijną całość z najbliższym zabytkowym sąsiedztwem. Podziałami i rytmiką elewacji nawiązuje do budynku Wojskowego Instytutu Geograficznego wzniesionego w roku 1934. Elewacja boczna od Alej Jerozolimskich to z kolei łagodne przejście do architektury sąsiedniego budynku Związku Pracowników Samorządu Terytorialnego RP z 1936 r.
Przed budynkiem powstał ogólnodostępny, reprezentacyjny plac publiczny z elementami małej architektury, a na parterze zlokalizowano punkty usługowe, takie jak salon prasowy, kawiarnia i restauracja. Nowogrodzka Square posiada certyfikat budownictwa ekologicznego BREEAM Excellent. Budynek zasilany jest wyłącznie z odnawialnych źródeł energii, a zużycie wodyi ścieków zostało zmniejszone do minimum.
LIXA
Kompleks biurowy LIXA na warszawskiej Woli, to kameralna architektura i sporo zieleni. Cztery niezależne budynki o wysokości od 3 do 12 pięter posiadają certyfikat BREEAM, potwierdzający efektywność rozwiązań zgodnych z koncepcją zrównoważonego budownictwa, a przestrzeń pomiędzy biurowcami zajmują otwarte dla wszystkich zielone dziedzińce.
Poza biurami, na parterze budynków przewidziano restauracje, sklepy i punkty usługowe, otwarte także po godzinach pracy tak, aby mogli z nich korzystać mieszkańcy pobliskich osiedli mieszkaniowych.
Powstający koncept retailowy to nowa tkanka miejska współgrająca z ul. Karolkową i okolicznymi osiedlami mieszkaniowymi oraz wyjątkowa przestrzeń publiczna tętniąca życiem zarówno w dzień, jak i w nocy – miejsce, które żyje 24 godziny na dobę, a nie tylko od 9.00 do 17.00.
Świat Yareal
Zrealizowane inwestycje
Praga Południe
SOHO by Yareal
ul. Mińska 25
- Projekt zrealizowany w 2021 r.
Mokotów
Pozytywny Mokotów
ul. Postępu 25
- Projekt zrealizowany w 2023 r.
Ochota
Eden Włodarzewska
ul. Włodarzewska 74
- Projekt zrealizowany w 2019 r.
Wola
LIXA A, ul. Kasprzaka 2
LIXA B, ul. Giełdowa 1
- Projekt zrealizowany w 2021 r.